hits counter
Osobiste
Widok

Jak nauczyć się szybko niemieckiego

Z Praktypedia


Spis treści

Wstęp

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak uczyć się niemieckiego szybko i efektywnie. Kluczem do szybkiej nauki tego języka jest opanowanie kilku technik pamięciowych, efektywne notatki, optymalne powtórki oraz jak najczęstszy kontakt z językiem mówionym i pisanym. Ucz się zatem mnemotechnik i szukaj kontaktu z niemieckim!

Kroki

 1. Ucz się niemieckich słówek z fiszek, to prosta i skuteczna metoda; tu znajdziesz dużo fajnych materiałów SŁÓWKA NIEMIECKI (serwis fiszkoteka.pl), możesz też stworzyć własne fiszki - robiąc je samodzielnie, przyswoisz słówka jeszcze szybciej.
 2. Używaj skojarzeń. Kojarz nowe słówka języka niemieckiego z poznanymi wcześniej (niekoniecznie w tym samym języku). Jeśli znasz angielski, będzie ci łatwiej, np. Apfel – apple.
 3. Koncentruj się na internacjonalizmach, np. Computer, Telefon, Radio.
 4. Naucz się wizualizacji. Dziel nowe słówka na mniejsze fragmenty, których brzmienie przypomina brzmienie znanych wyrazów, np. niemiecki czasownik heißen w zwrocie: ich heiße (nazywam się) podziel na: hei + sse. Hei brzmi jak angielskie powitanie Hi!, a sse można skojarzyć z muchą tse-tse. Teraz wyobraź sobie, że spotykasz muchę tse-tse i mówisz jej Hi! Przedstawiasz się: Ich heiße Jan. (Ta technika pozwoli ci uniknąć częstego błędu wymowy: [s] – [z]).
 5. Metodą skojarzeń utrwalisz także gramatykę. Rekcja czasownika przysparza ci wielu problemów? Ponumeruj przypadki. Numer 3 to celownik. Buduj zdania z czasownikami wymagającymi celownika z trójką w treści, np. Du hast mir drei Mal geholfen. (helfen + Dativ)
 6. Zapamiętaj nazwy i kolejność przypadków za pomocą zdania Niania gna do Ali: 1) Nominativ (Niania), 2) Genitiv (gna), 3) Dativ (do), 4) Akkusativ (Ali).
 7. Zapamiętaj końcówki rzeczowników o danym rodzaju gramatycznym: męski: -ig, -ling, -or, -ismus (der Iglingorismus), żeński: -heit, -ung, -keit, -ei, -schaft, -ion (die Heitungkeiteischaftion), nijaki: -tum, -chen, -ma, -men, -tum (das Tumchenmamentum).
 8. Zamiast uczyć się z nudnych tablic gramatycznych, zrób własną tabelkę, na której zaznaczysz podobieństwa i różnice, np. Grafika:Endungen.JPG
 9. Kategoryzuj: Twórz kategorie przy nauce rodzajów gramatycznych, np. marki samochodów – rodzaj męski (der Mercedes, der BMW), nazwy rzek – rodzaj żeński (die Donau, die Weichsel), nazwy osobników młodych – rodzaj nijaki (das Kind, das Lamm).
 10. Notuj techniką mapy pojęć (concept map), mapy myśli (mind map) i asocjogramu. Uczyń notatki bardziej efektywnymi. Notuj przejrzyście i zaznaczaj związki pomiędzy pojęciami. Słowa-klucze oraz obrazki zostaną ci dłużej w pamięci. Twórz asocjogramy do każdego tematu, np. rodzina: Narysuj okrąg na środku kartki, w którym umieścisz słowa die Familie, a następnie narysuj promienie wychodzące z okręgu i zapisz na ich końcach słowa oraz wyrażenia, które kojarzysz z tematem, np. das Kind, die Eltern, (Kinder) erziehen. Jeśli zdecydujesz się na rozgałęzienia, np. die Eltern – die Mutter, der Vater, a do tego użyjesz kolorów i rysunków, to szybko powstanie mapa myśli.
 11. Myśl o języku niemieckim, a wkrótce zaczniesz myśleć w tym języku. Cokolwiek robisz, zastanów się, jak to wyrazić po niemiecku. Miej zawsze przy sobie słownik kieszonkowy, by znaleźć niemiecki odpowiednik. Możesz też naklejać małe karteczki post-it na przedmiotach w domu. Pamiętaj o dołączeniu do takich notatek informacji gramatycznych, np. der Tisch, e (am Tisch sitzen).
 12. Jak najczęściej stosuj techniki pamięciowe. Jedna z takich technik nosi nazwę LOCI. Metoda ta wykorzystuje zdolność prawej półkuli mózgowej do wyobraźni przestrzennej. Polega ona na wyobrażaniu sobie treści zapamiętywanego materiału w powiązaniu z różnymi miejscami dobrze znanego pomieszczenia. Twórz nietypowe połączenia danych miejsc z nowymi słówkami. Wtedy łatwiej je zapamiętasz, np. lew w szafie (der Löwe im Schrank). Staraj się łączyć słowa o tym samym rodzaju gramatycznym, czyli do szafy ( der Schrank) włóż wszystkie męskie rzeczowniki. W procesie rozumienia i zapamiętywania tworzysz uporządkowane skojarzenia, które później pozwolą ci odnaleźć właściwy ślad pamięciowy.
 13. Buduj zdania z poznanymi słówkami i strukturami gramatycznymi, jednocześnie wyobrażając sobie sytuację, w jakiej mogłyby być użyte. Łącz zdania w historyjki, najlepiej o zabarwieniu humorystycznym. Wypowiadaj te zdania na głos i często powtarzaj podczas codziennych czynności (nie martw się, że rozmawiasz sam ze sobą).
 14. W każdej wolnej chwili słuchaj niemieckich nagrań (mp3) lub oglądaj niemieckie programy telewizyjne. Nie przerażaj się, że czegoś nie rozumiesz. Osłuchaj się. Zawsze dociekaj, w jakim kontekście zostało użyte dane wyrażenie.
 15. Czytaj artykuły w kolorowych magazynach specjalnie przygotowanych dla uczących się języka niemieckiego, np. Deutsch Aktuell.
 16. Rozmawiaj po niemiecku z kolegami, którzy opanowali ten język, a na późniejszym etapie nauki szukaj kontaktu z Niemcami.
 17. Często powtarzaj poznany materiał językowy. Możesz to robić za pomocą fiszek, gier i zabaw językowych, wracania do notatek w postaci mapy myśli i rozwijania tych myśli, pisania wypracowań, wierszy, nagrywania się na dyktafon lub systematycznej pracy z kursem multimedialnym.

Wskazówki

 • Ucz się przez zabawę! Jeśli lubisz śpiewać, ułóż tak dane słowa, by tworzyły strofę piosenki i zaśpiewaj je na znaną melodię, np. przyimki z celownikiem na melodię Panie Janie:

aus bei mit nach, aus bei mit nach,
seit von zu, seit von zu
immer mit dem DATIV, immer nur mit DATIV...

 • Inna piosenka pomoże ci w nauce czasowników nieregularnych:


Die poetischen Verben
Text und Musik: Tage Wahlstedt


1. Welche ist die schönste
Sprache auf der Erde?
Das ist das, was ich dir
Jetzt erzählen werde.
Man kann es beweisen,
Und zwar rein phonetisch
selbst die starken Verben
klingen ja poetisch.

2. Schreiben, schrieb, geschrieben -
treiben, trieb, getrieben -
reiben, rieb, gerieben -
bleiben, blieb, geblieben.
Schreien, schrie, geschrien -
leihen, lieh, geliehen -
steigen, stieg, gestiegen -
schweigen, schwieg, geschwiegen

3. Diese schöne Sprache
ist ja wie magnetisch
Selbst die starken Verben
klingen ja poetisch
Helfen, half, geholfen -
Werfen, warf, geworfen -
essen, aß, gegessen
messen, mass, gemessen.

4. Schleichen, schlich, geschlichen -
gleichen, glich, geglichen -
leiden, litt, gelitten -
schneiden, schnitt, geschnitten.
Beissen, biss, gebissen -
reissen, riss, gerissen -
gleiten, glitt, geglitten -
reiten, ritt, geritten.

5. Trotzdem ist die Schönheit
nicht nur theoretisch.
Selbst die starken Verben
klingen ja poetisch.
Schlagen, schlug, geschlagen -
tragen, trug, getragen -
braten, briet, gebraten -
raten, riet, geraten -

6. Binden, band, gebunden -
finden, fand, gefunden -
singen, sang, gesungen -
springen, sprang, gesprungen.
Klingen, klang, geklungen -
zwingen, zwang, gezwungen -
sinken, sank, gesunken -
trinken, trank, getrunken.

7. Man hört sie am Teetisch
und auch am Cafétisch
Selbst die starken Verben
klingen ja poetisch.
Biegen, bog, gebogen -
fliegen, flog, geflogen -
ziehen, zog, gezogen -
frieren, fror, gefroren.

8. Eine solche Sprache
nenne ich ästhetisch.
Selbst die starken Verben
klingen ja poetisch.
Kriechen, kroch, gekrochen -
riechen, roch, gerochen -
schiessen, schoss, geschossen -
schliessen, schloss, geschlossen.


 • Angażuj w naukę wszystkie zmysły! (Dotykaj i wąchaj rzeczy, które chcesz skojarzyć z danym słówkiem, wykonuj ruchy, które odpowiadają czynnościom wyrażanym przez niemieckie czasowniki ruchu przy nauce czasu Perfekt z sein lub przy użyciu biernika).
 • Ucz się słówek w kontekście! (Zamiast warten: Ich warte auf den Aufzug.).
 • Bądź systematyczny!

Ostrzeżenia

 • Samodzielna nauka języka niemieckiego od podstaw niesie ze sobą pewne zagrożenia. Nauka prawidłowej wymowy oraz gramatyki wymaga pracy z lektorem. Ponieważ język służy komunikacji, najlepiej jest się go uczyć na kursie językowym.

Podobne porady

Google Adsense

Autorzy

Juma, Lenka

Skomentuj

Czy porada była trafna?

Komentarze

2011-11-05 07:31:39Robertdeniro napisał(a):
"Samodzielna nauka języka niemieckiego od podstaw niesie ze sobą pewne zagrożenia. Nauka prawidłowej wymowy oraz gramatyki wymaga pracy z lektorem. Ponieważ język służy komunikacji, najlepiej jest się go uczyć na kursie językowym." To prawda jednak w obecnych czasach w sieci dostępne są materiały dzięki którym można uczyć się nawet poprawnej wymowy. Na stronie fiszkoteka.pl można odsłuchać jak brzmi poprawna wymowa słów a także pobierać wymowę każdego z nich na komputer w formacie mp3
2011-11-05 07:29:03Robertdeniro napisał(a):
"Samodzielna nauka języka niemieckiego od podstaw niesie ze sobą pewne zagrożenia. Nauka prawidłowej wymowy oraz gramatyki wymaga pracy z lektorem. Ponieważ język służy komunikacji, najlepiej jest się go uczyć na kursie językowym." To prawda jednak w obecnych czasach w sieci dostępne są materiały dzięki którym można uczyć się nawet poprawnej wymowy. Na stronie fiszkoteka.pl można odsłuchać jak brzmi poprawna wymowa słów a także pobierać wymowę każdego z nich na komputer w formacie mp3
2010-09-18 19:40:55Ja110 napisał(a):
jaka netoda jest stybko sie nauczyc....
2010-09-16 19:41:36Ja110 napisał(a):
mam nadzieje ze to dobra metoda....
2010-09-16 19:35:39Ja110 napisał(a):
mam nadzieje ....
2009-12-16 15:53:43Szymonpiech19974 napisał(a):
i tak sie go długo uczy !!! jak ja byłem w przedszkolu to sie uczyłem angielskiego i do 3 klasy podstawówki a w 4 kl dostałem niemiecki!!!!! zal PL
2009-11-11 18:53:0379.163.180.36 napisał(a):
Ach mi chodzi o czasowniki!
2009-11-11 12:38:5983.2.207.16 napisał(a):
Ja mam wadę wymowy i nie daje rady się nauczyć niemieckiego;/ i jeszcze nie miąłem niemieckiego w podstawówce ani w gim a teraz w szkole średniej mam zaawansowany jeżyk niemiecki i nie wiem co zrobić;/ ale poradnik chyba dobry
2009-04-19 15:26:16217.96.110.1 napisał(a):
juz sie kapłam jak to zrobic:P
Nawigacja
Narzędzia