hits counter
Osobiste
Widok

Jak uratować zamoczony telefon

Z Praktypedia


Spis treści

Wstęp

Czy kiedykolwiek twój telefon komórkowy wpadł do zlewu albo gorzej... do toalety? Czy kiedykolwiek zostawiłeś go w kieszeni spodni i przez przypadek wrzuciłeś je do pralki? Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się pływać z telefonem w kieszeni? Zwykle takie zdarzenia oznaczają, że jesteś zmuszony do zmiany swojego telefonu na inny, ale czasem, jeżeli będziesz działać dostatecznie szybko, uda Ci się go uratować!

Kroki

 1. Wyjmij go z wody tak szybko, jak to tylko możliwe. Plastikowa obudowa telefonu jest dosyć szczelna, ale woda może dostać się do środka bardzo szybko, nawet w mniej niż 20 sekund, więc działaj bardzo szybko! Jeżeli nie możesz go złapać na czas, wyjmij baterię póki jest pod wodą - największe zniszczenia w telefonie mogą stać się w momencie, kiedy jest on mokry i posiada w sobie nadal źródło energii.
 2. Usuń baterię. Jest to jedna z najważniejszych czynności. Nie marnuj czasu na zastanawianie się nad tym - elektryczność i woda nie łączą się dobrze. Odcięcie energii od twojego telefonu jest pierwszym kluczowym krokiem, aby go ocalić. Obwody w telefonie przetrwają zamoczenie w wodzie jeżeli nie będą miały styczności ze źródłem energii.
 3. Jeżeli posiadasz pojemnik na kartę SIM, wyjmij go lub samą kartę. Wszystkie lub większość zapisanych na telefonie kontaktów czy innych plików znajduje się właśnie na karcie SIM. Dla niektórych osób ważniejsze może być ocalenie samej karty SIM niż całego telefonu - karty te są dosyć odporne na zniszczenia spowodowane wodą, dlatego niektóre nasze czynności są niepotrzebne - na przykład grzanie ich w celu wysuszenia. Osusz ją delikatnie i zostaw w suchym miejscu, dopóki nie potrzebujesz podłączyć telefonu do sieci komórkowej. (Ten krok nie pasuje do pojemników CDMA takich jak Verizon, Alltel, US Cellular, Sprint, itp.)
 4. Wysusz telefon. Musisz usunąć jak najwięcej wody tak szybko, jak to tylko możliwe, aby zapobiec dostaniu się wody głębiej do środka telefonu. Potrząśnij nim, użyj ręcznika zwykłego lub papierowego i delikatnie wytrzyj tak wiele wody, ile ci się uda.
 5. Usuń obudowę i otwórz tak wiele otworów jak to tylko możliwe.
 6. Użyj odkurzacza, jeżeli jest to konieczne. Nie używaj suszarki do włosów (nawet na programie zimnego powietrza), ponieważ może to spowodować, że woda dostanie się jeszcze głębiej do telefonu. Jeżeli tak się stanie, woda może spowodować korozję i utlenianie, które owocują odkładaniem się płynnych minerałów na obwodach telefonu. Użycie suszarki może dać efekt tymczasowy i w tym czasie powodować większe zniszczenia na komponentach wewnątrz telefonu. Zamiast tego, użyj odkurzacza aby odessać resztki wody z telefonu - około 20 minut w każdej strefie. Jest to najszybsza metoda na całkowite osuszenie telefonu. Uważaj jednak, aby nie trzymać odkurzacza zbyt blisko - może to spowodować pole elektrostatyczne, które jest jeszcze gorsze.
 7. Użyj substancji o dużej absorbcji wody, aby usunąć resztki wilgoci. Zostaw telefon w misce z nieugotowanym ryżem na noc - ryż wchłonie wilgoć. Jeżeli jest to możliwe, lepiej jest użyć specjalnego środka wchłaniającego wilgoć lepiej od ryżu, dostępnego w sklepach elektrycznych czy komputerowych.
 8. Pozostaw nadal telefon na papierze czy ręczniku, który wchłania wodę. Pamiętaj, że celem jest usunięcie jak największej ilości wody i wilgoci, a nie jeszcze większe zamoczenie, więc sprawdaj materiał co 4 do 6 godzin - jeżeli jest wilgotny, powtórz osuszanie odkurzaczem i substancją wchłaniającą wodę.
 9. Przetestuj telefon. Poczekaj dzień lub dłużej, upewnij się, że telefon jest suchy i czysty, włóż baterię do środka i sprawdź, czy telefon działa. Jeżeli nie działa, podłącz do źródła zasilania - jeśli zaczął działać, potrzebujesz nowej baterii. Jeżeli mimo tego nie działa, zanieś telefon do autoryzowanego punktu dealera. Czasami mogą oni naprawić telefon, ale nie ukrywaj, że był zamoczony - i tak to odkryją.

Aby sprawdzić, czy twój telefon naprawdę uległ poważnemu uszkodzeniu spowodowanemu wodą, wyjmij baterię. W rogu, gdzie ona się zwykle znajduje powinien być biały obszar, ewentualnie z czerwonymi liniami. Jeżeli obszar jest czerwony lub różowy, twój telefon uległ poważnemu uszkodzeniu.

Wskazówki

 • W większości przypadków, jeżeli szybko wyjmiesz baterię, wyczyścisz i osuszysz telefon, to powinieneś go naprawić. Jeżeli w środku pozostanie choć kropla, może zniszczyć telefon przez korozję. Jeżeli po zamoczeniu i wysuszeniu twój telefon działa, ale dziwnie się zachowuje, musiałeś ominąć jakiś obszar lub następuje już korozja - czyszczenie szczoteczką do zębów i odpowiednim środkiem powinno to naprawić. Dla tych, którzy boją się robić to samemu, można zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego technika lub elektryka.
 • Grzanie może jeszcze bardziej zniszczyć telefon! Większość telefonów posiada w instrukcji ostrzeżenie dotyczące pozostawiania ich w zasięgu ciepła. Najważniejsze jset całkowite osuszenie telefonu przed podłączeniem go do źródła energii. Bądź cierpliwy! Nie używaj źródeł ciepła do suszenia telefonu!
 • Jeżeli telefon wpadł do wody słonej, to najpierw przemyj go bieżącą wodą słodką, aby wypłukać kryształki soli.

Ostrzeżenia

 • Nie włączaj mokrego telefonu - po czymś takim jego zniszczenia są wręcz nieodwracalne.
 • Nie nagrzewaj baterii, ponieważ może ona wypłynąć bądź eksplodować.
 • Nie wkładaj telefonu do kuchenki mikrofalowej - zniszczysz telefon oraz samą kuchenkę.

Google Adsense

Autorzy

Isztar, Anonim, Augustyn44
Artykuł powstał w oparciu o tłumaczenie podobnego artykułu z serwisu wikihow.com na licencji Creative Commons

Skomentuj

Czy porada była trafna?

Komentarze

2011-06-12 10:02:30Aleee napisał(a):
mi telefon zamoczył się i miałem biały ekran mama suszyła mi go i chwilowo był normalny lecz gdy włożyłem baterię sam się włączył poczekałem 1 dzień ekran jest normalny ale nadal sam się włącza i boje się, że gdy go podłączę do prądu może pójść zwarcie macie jakąś poradę ? Czekam na odpowiedź .
2011-06-12 10:00:47Aleee napisał(a):
mi telefon zamoczył się i miałem biały ekran mama suszyła mi go i chwilowo był normalny lecz gdy włożyłem baterię sam się włączył poczekałem 1 dzień ekran jest normalny ale nadal sam się włącza i boje się, że gdy go podłączę do prądu może pójść zwarcie macie jakąś poradę ? Czekam na odpowiedź .
2011-03-31 11:05:59Wiesiek napisał(a):
Ryż w cale nie osusza urządzeń, wystarczy przeprowadzić prosty eksperyment. Włóż hygrometer do zamkniętego naczynia z ryżem, a okaże się że zawilgocenie w środku jest większe niż na świeżym powietrzu. Z produktów dedykowanych do osuszania komórek polecam AQUA OFF. Zawilgocenie w opakowaniu spada nawet do wartości 10% gdzie średnie zawilgocenie powietrza wynosi 50%. Przechowanie tak zabezpieczonego urządzenia daje nam pewność iż zostanie dokładnie osuszone.
2011-03-31 11:05:40Wiesiek napisał(a):
Ryż w cale nie osusza urządzeń, wystarczy przeprowadzić prosty eksperyment. Włóż hygrometer do zamkniętego naczynia z ryżem, a okaże się że zawilgocenie w środku jest większe niż na świeżym powietrzu. Z produktów dedykowanych do osuszania komórek polecam AQUA OFF. Zawilgocenie w opakowaniu spada nawet do wartości 10% gdzie średnie zawilgocenie powietrza wynosi 50%. Przechowanie tak zabezpieczonego urządzenia daje nam pewność iż zostanie dokładnie osuszone.
2009-06-14 12:51:3683.31.69.214 napisał(a):
za pużno zaczełem suszuć telefon
2009-02-16 16:46:2994.196.67.23 napisał(a):
mam problem z telefonem bo gdy ładuję telefon to mam biały ekran a gdy go wyłączam to nie chce się włączyć a gdy poszedłem do serwisu to powiedzieli mi że jest zamoczony ,ja się zapytałem skąd to wiecie oni powiedzieli i pokazali mi na biały papier który jest na baterii i on był czerwony do połowy. Jak go wysuszyć ??? Proszę Państwa o pomoc
Nawigacja
Narzędzia